З Днем захисника України!

Posted on Posted in Blog

14 жовтня – День Покрови Пресвятої Богородиці! Це величне християнське свято стало символом захисників українського народу усіх часів: козаків, вояків УПА та героїв, які нині боронять кордони нашої держави. Це свято сягає в далеке минуле нашого народу й має сакральне значення для сучасних українців.
З давніх-давен Пресвята Богородиця вважалася заступницею українського козацтва. Головну січову церкву завжди будували на честь Покрови Божої матері, її ікона була в кожному козацькому курені. Також вона служила захисницею й у походах – Покрову Божої матері зображували на хоругвах, під якими козаки виступали в походи. Перед кожним походом навколішки ставали на молитву до Пресвятої Богородиці – “Під Твою милість прибігаємо”.
І саме в День Покрови на козацькій раді січовики щороку обирали собі кошового отамана. За звичаєм, отаман двічі відмовлявся від честі очолити “шановане товариство” та після третьої пропозиції погоджувався. Таким чином, підкреслюючи, що йде на посаду не з власної волі, а на прохання козаків. Новообраний кошовий дякував січовикам за честь і кланявся на чотири боки.
В часи Гетьманщини шанування свята збереглося. В цей час виник новий тип ікони – “Козацька Покрова”. На ній під покровом-омофором Богородиці іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків. Нажаль, до наших часів збереглося лише трохи більше десятка ікон типу “Козацька Покрова”, які зберігаються в українських музеях.
Це свято стало символічним і для іншого покоління українських захисників – воїнів УПА. 14 жовтня 1942 року є датою створення Української повстанської армії, а саме свято Покрови Божої матері було визнане головним Офіційним святом УПА в 1947 році. В постанові Української Головної Визвольної Ради від 30 травня 1947 року зазначено: «У жовтні 1942 року на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Української Повстанської Армії. 1) Для зафіксування цього історичного моменту визначається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА. 2) Для вшанування цього моменту день 14-го жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, вводиться як святковий день УПА».
Заснована на зламі 1942–1943 років , Українська повстанська армія діяла до вересня 1949-го, після чого була реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб.
Діяльність УПА була логічним продовженням українського визвольного руху періоду Української революції 1917–1921 років, підпільно-бойової Української військової організації та Організації українських націоналістів (далі – ОУН) 1920–1930-х років. Боротьбу УПА у формі беззбройного опору підхопив дисидентський рух 1960-х років і національно-демократичне відродження кінця 1980-х – початку 1990-х.
Свято Покрови пресвятої Богородиці стало символічним і для наших сучасних воїнів, які щодня боронить мир та волю нашої Батьківщини. 2014 року 14 жовтня було встановлено Днем захисника України. Цього дня ми вшановуємо героїзм захисників незалежності і територіальної цілісності України, військові традиції та перемоги українців, згадуємо полеглих героїв та дякуємо всім, хто несе почесне звання Воїна.
Пишаємося нашими захисниками нашого славетного минулого й нашими сучасними Героями! Щиро віримо в перемогу духу, сили, мужності й любові до Батьківщини!
Зі Святом! Слава Україні! Героям Слава!